Fusion Sport   Mizuno   Aalborg Fysioterapi   DGI  

Log ind

  1. Husk mig

12-06-18

Limfjordsløbet i fremtiden

af Sofie Hintz

VIGTIG ANGÅENDE LIMFJORDSLØBET 

 

Hej alle sammen 

 

I dag har bestyrelsen holdt bestyrelsesmøde, hvor vi bl.a. diskuterede Limfjordsløbets fremtid. Som mange af jer nok ved, valgte vi i år at aflyse løbet grundet for få tilmeldingerne. Vi vil rigtig gerne beholde vores traditionsrige løb, som både er en vigtig del af klubbens historie og vores økonomi. Problemet ligger i, at vi, som bestyrelse, allerede har meget at se til med hensyn til Aalborg Øst Halvmarathon, så derfor rækker vi nu ud til alle klubbens medlemmer, i håb om, at vi kan dele ansvaret ud og hjælpes i flok. Der skal derfor nedsættes en løbsgruppe, hovedsageligt bestående af medlemmer udenfor bestyrelsen, som vil tage styringen og stå for at arrangere løbet. Vi vil derfor gerne vide, om der er nogle af vores mange dejlige medlemmer, som kunne være interesseret i sådan en opgave? Kontakt endelig en fra bestyrelsen (mail, Facebook eller i klubben), hvis det kunne være noget for dig, eller du har interesse i at høre mere. Så kan vi nemlig få en fornemmelse af, om det er en mulighed at danne sådan en løbsgruppe, så vi dermed kan afholde Limfjordløbet igen næste år:) 

 

Venlig hilsen bestyrelsen

 

0 kommentarer