Fusion Sport   Brooks   Aalborg Fysioterapi   DGI  

Log ind

  1. Husk mig

Resultatliste 2017, alderskorrigeret

Alderskorrigerede tider udligner resultaterne, så de kan sammenlignes på tværs af alder.

Se de "rigtige" resultater

Mænd halvmaraton

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Hans Mygind Vexa, HLM Runners 52 01:09:43 (01:20:13)
2 Niels Peter Vestergaard Telenor 46 01:12:11 (01:18:56)
3 Rasmus Sigvardsen Houlkær Løb & Motion/VEXA 43 01:15:38 (01:20:42)
4 Carsten Johannesen Aalborg Atletik & Motion 43 01:17:01 (01:22:11)
5 Michael Hansen Aalborg Triathlon Klub 31 01:20:31 (01:20:31)
6 Morten Madsen Dromos 51 01:20:36 (01:31:55)
7 Aksel Nielsen AKIF 45 01:21:22 (01:28:14)
8 JIMMY NIELSEN Skive am 46 01:21:33 (01:29:11)
9 Flemming Pentz Madsen AH Run 53 01:22:26 (01:35:40)
10 Per Vagnby Houlkær Løb & Motion /VEXA 50 01:23:17 (01:34:11)
11 Martin Haals Stenvang Aalborg Atletik & Motion 16 01:23:40 (01:29:17)
12 Steen Karlsen 53 01:23:45 (01:37:11)
13 palle sundby Malerfirmaet palle sundby 48 01:24:27 (01:33:54)
14 Bjørn Bertinus Aalborg Atletik & Motion 63 01:24:40 (01:47:41)
15 Kenneth Væver Team Mortensen 51 01:24:40 (01:36:34)
16 Niels Ole Falbe-Hansen SMT-Silkeborg 48 01:25:26 (01:34:59)
17 Lars Norup 58 01:25:33 (01:43:49)
18 Palle Bonde Amok 61 01:26:01 (01:47:21)
19 KELD VEJLGAARD Skive Am 48 01:27:01 (01:36:45)
20 Claus Nielsen 38 01:27:01 (01:29:15)
21 Bo Stenvang 54 01:27:49 (01:42:49)
22 JØRGEN W. RASMUSSEN ALFA LAVAL / AALBORG MOTION 70 01:28:02 (02:00:03)
23 Mads Riishøj Aalborg Atletik & Motion 55 01:28:14 (01:44:13)
24 Morten Vang Jensen Fjordløberne Hobro 54 01:28:42 (01:43:51)
25 Anders Borggaard 28 01:28:47 (01:28:47)
26 Jesper Hesselvang 46 01:29:01 (01:37:20)
27 Johnny Kristensen Fjordløberne Hobro 52 01:29:29 (01:42:57)
28 Lars Klinkby Dromos 49 01:29:53 (01:40:46)
29 Nicola Morelli Aalborg Atletik & motion 55 01:30:35 (01:47:00)
30 Frank Rasmussen Mekoprint A/S 45 01:30:41 (01:38:21)
31 Per Hovgaard Aalborg Atletik & Motion 55 01:30:57 (01:47:26)
32 Erik Christensen AMOK 63 01:32:37 (01:57:48)
33 Bjarne Bjerre 52 01:32:52 (01:46:50)
34 Hans J. Christensen Skovløberne Rold 54 01:33:03 (01:48:56)
35 Thomas Rix 25 01:33:31 (01:33:31)
36 Henning Fischlein AH Run 50 01:33:45 (01:46:01)
37 Jesper Larsen Havstrygerne 46 01:33:56 (01:42:43)
38 Lars Svendsen LIUF løb 48 01:34:07 (01:44:39)
39 lars andersen 49 01:34:36 (01:46:04)
40 Keld Bo Jensen Hammer Bakker Runners 53 01:34:47 (01:50:00)
41 Peter Frank Telenor 39 01:35:25 (01:38:38)
42 Thomas Søgaard Aalborg Øst Road Runners 39 01:35:25 (01:38:38)
43 Tage overgård Støvring løbeklub 54 01:35:46 (01:52:07)
44 Peter Kristensen HjulmandKaptain 53 01:36:51 (01:52:23)
45 Ole Gjørup Aalborg Atletik & Motion 52 01:36:59 (01:51:35)
46 Henrik Holst Petersen Aalborg Triathlon Klub 44 01:37:06 (01:44:27)
47 Torben Barkmann Kusk Aalborg Atletik & Motion 52 01:37:21 (01:52:00)
48 Peter Nordensgaard Telenor 30 01:37:58 (01:37:58)
49 Klaus Larsen 43 01:38:00 (01:44:34)
50 Jørn Prentow KMD 60 01:38:12 (02:01:24)
51 Ole Mølgaard 42 01:38:13 (01:43:58)
52 Hans Westergaard Team Grønbjerg THY 50 01:38:18 (01:51:09)
53 Karl Erik Riisager Løbeklubben Havstrygerne 48 01:38:19 (01:49:19)
54 Henrik Christensen ingen 71 01:38:24 (02:15:41)
55 Peter Baade Andersen Terndrup Løbeklub 44 01:38:41 (01:46:09)
56 Rasmus Fagernæs 42 01:38:56 (01:44:43)
57 Morten Hintz 48 01:39:40 (01:50:49)
58 Jacob Rosenkrans RUNAAR 24 01:39:53 (01:39:53)
59 Torben S. Andersen Telenor 47 01:40:13 (01:50:29)
60 Jesper Rud 46 01:40:18 (01:49:40)
61 Henrik Mørkholt Sørensen Hammer Bakker Runners 47 01:40:20 (01:50:37)
62 Christoffer Bilde Hansen 25 01:40:46 (01:40:46)
63 Steen Bukdahl Vb løbeklub 49 01:40:47 (01:53:00)
64 Kenneth Richardt Jensen Svinetræning Hvalpsund 43 01:41:24 (01:48:11)
65 Kim Erik Nielsen 48 01:41:29 (01:52:50)
66 Nikolaj Petersen 42 01:41:29 (01:47:25)
67 John Thusgaard Jensen Rul mig i Bacon 41 01:42:29 (01:47:37)
68 Søren Gade Svendsen VB Løbeklub 50 01:42:41 (01:56:07)
69 Kristian R. Skovmose Løbeklubben 8740.dk 54 01:43:02 (02:00:38)
70 Jesper Kortbæk Slot Houlkær Løb & Motion /Vexa 44 01:43:25 (01:51:15)
71 Danny Dunker 28 01:43:39 (01:43:39)
72 Henrik Gaardbo Nielsen Knauf 55 01:43:53 (02:02:42)
73 Peter Dahl Krøgh 36 01:44:09 (01:45:27)
74 Gert Ziegler Winther Telenor 39 01:44:54 (01:48:26)
75 Dennis Thomsen Aalborg Atletik & Motion 44 01:44:55 (01:52:52)
76 Per 51 01:45:14 (02:00:01)
77 Jeppe Rønn Nielsen 28 01:45:28 (01:45:28)
78 Rasmus Toft Jensen Telenor 35 01:45:47 (01:46:35)
79 Karsten Jungersen 61 01:46:01 (02:12:18)
80 Mikkel Bundgaard Telenor 36 01:46:14 (01:47:33)
81 Lars Christensen 19 01:46:27 (01:48:56)
82 Leon Vinther Havstrygerne 47 01:46:37 (01:57:33)
83 Peter Kvist 48 01:46:48 (01:58:45)
84 niels mose aarun 31 01:47:02 (01:47:02)
85 Michael Steffensen The Outdoor Life 42 01:47:04 (01:53:20)
86 Søren Rokkjær 41 01:47:18 (01:52:40)
87 henrik rønnest kybeleconsult.dk 48 01:48:07 (02:00:12)
88 Erik Westergreen Aalborg Atletik & Motion 47 01:49:16 (02:00:28)
89 Casper Lindhøj Nielsen 9230 CRIME RIDERS 27 01:49:23 (01:49:23)
90 Flemming Lyngsø 55 01:49:32 (02:09:23)
91 Flemming Lundager KMD 38 01:50:02 (01:52:52)
92 Jens F. 64 01:50:36 (02:22:02)
93 cagge dam happy runners 41 01:50:39 (01:56:11)
94 Christopher Strøyer Team Tvilling 27 01:51:02 (01:51:02)
95 Rasmus Schmidt Telenor 34 01:51:04 (01:51:31)
96 Simon Kroustrup AaRun 25 01:51:24 (01:51:24)
97 Mads Rytter Møller 41 01:51:55 (01:57:31)
98 rasmus holm pedersen 27 01:51:59 (01:51:59)
99 Michael de Oliveira Vorbeck Privat 40 01:53:18 (01:58:03)
100 Søren Gregers Gregersen Telenor 24 01:54:30 (01:54:30)
101 Kim Hansen Telenor 26 01:54:35 (01:54:35)
102 Jesper Just Nielsen Knauf 42 01:55:00 (02:01:44)
103 Mikkel Harbo Mousten 27 01:56:07 (01:56:07)
104 Thomas Nielsen 40 01:57:56 (02:02:52)
105 Morten kanstrup Team Fast-Forward 43 02:00:24 (02:08:28)
106 Allan Skov 39 02:02:13 (02:06:20)
107 Mikkel Kjeldgaard 20 02:04:18 (02:05:46)
108 Søren Nielsen 47 02:04:42 (02:17:29)
109 Steffen Snoger 31 02:08:11 (02:08:11)
110 michaerl tietze 39 02:16:13 (02:20:48)
111 Ivan Lyhne 32 02:20:57 (02:20:59)
112 Mathias Nielsen 27 02:31:14 (02:31:14)
113 Kristian West 33 02:34:07 (02:34:22)

Kvinder halvmaraton

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Inge Junker Aalborg Atletik & Motion 62 01:29:35 (01:59:08)
2 Vera Christensen Telenor 61 01:29:52 (01:57:49)
3 Mogens Skjollander 46 01:32:05 (01:39:45)
4 Berit Gøthgen VAM Marathongruppen 55 01:32:23 (01:51:33)
5 Julie Vogel Kolte 22 01:34:43 (01:34:43)
6 Lene Broberg FAK 66 34 01:34:58 (01:35:36)
7 Louise Juel Larsen Aalborg Øst Road runners 24 01:37:41 (01:37:41)
8 Ditte Weinreich Svendsen 21 01:39:53 (01:39:53)
9 Marianne Morton Team Vestenvind 45 01:39:56 (01:47:15)
10 Anne Grethe Thomsen 60 01:40:50 (02:10:20)
11 Mette Fuglsang Team Tvilling 27 01:41:16 (01:41:16)
12 Lene Lyngsø 25 01:43:56 (01:43:56)
13 Karina Normann 37 01:45:06 (01:46:56)
14 Ninna Dalsgaard Christensen Aalborg Atletik & Motion 40 01:45:08 (01:48:38)
15 Anne Naur 28 01:45:34 (01:45:34)
16 Louise 21 01:47:04 (01:47:04)
17 Mette Glenstrup Team Tvilling 27 01:49:56 (01:49:56)
18 Susanne Stamhus AMOK 49 01:49:59 (02:03:04)
19 Anne Engholm 44 01:50:08 (01:57:09)
20 Charlotte Rask Boddum 53 01:50:17 (02:09:44)
21 Carina lykke wested Mariagerfjord Triathlonklub 31 01:50:18 (01:50:26)
22 Kristina Eskesen 38 01:50:24 (01:52:50)
23 Bettina Karlsen 45 01:50:46 (01:58:52)
24 Lene Schønning Aalborg Atletik & Motion 50 01:51:06 (02:05:51)
25 Dorte Sigvardsen Houlkær løb&Motion/VEXA 43 01:51:49 (01:57:58)
26 Julie Brink 17 01:55:13 (01:58:45)
27 Mette Flarup Pedersen 31 01:55:50 (01:55:58)
28 Camilla Lykke Jakobsen 26 01:55:57 (01:55:57)
29 Kristine Wille Hilstrøm 41 02:01:29 (02:06:20)
30 Karina Buus Nielsen Knauf 39 02:02:29 (02:05:50)
31 Matilde Skov 25 02:08:11 (02:08:11)
32 Karama Alameri Nettotand 27 02:09:00 (02:09:00)
33 Gitte Svendsen Nettotand 54 02:09:14 (02:34:00)
34 Helle Drejer Hansen 35 02:14:48 (02:16:07)
35 Luise Larsen 42 02:15:45 (02:22:08)
36 Sanne Winding Team Tvilling 27 02:22:47 (02:22:47)
37 Leah Lambert Team Tvilling 27 02:22:47 (02:22:47)
38 Johanne Jacobsen Ffd Kralupy 45 02:25:26 (02:36:04)
39 Annika Madsen 32 02:27:37 (02:27:59)

Mænd 10km

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Karsten Bukholt Aalborg Atletik & Motion 42 00:34:48 (00:37:23)
2 Mads Ertzinger Klinksgaard AAØRRC 38 00:35:10 (00:36:40)
3 Kim Trolle Wadum 45 00:37:12 (00:40:54)
4 Thorbjørn Jensen Dromos 56 00:39:11 (00:47:05)
5 Flemming H. Aalborg Atletik & Motion 56 00:39:55 (00:47:58)
6 Martin Isbak Mimoto.dk 24 00:40:17 (00:40:17)
7 Bereket Tesfamariam Havstrygerne 26 00:40:18 (00:40:18)
8 Erik Isbak Mimoto.dk 56 00:41:09 (00:49:27)
9 Peder Kaj Pedersen Aalborg AM 69 00:41:20 (00:55:51)
10 Jess Knudsen Hammer Bakker Runners 47 00:47:19 (00:52:50)
11 Daniel Kronborg Hammer Bakker Runners 23 00:51:58 (00:51:58)
12 Gunnar Laursen 56 00:52:25 (01:02:59)
13 Lars Hansen 55 00:53:03 (01:03:12)
14 Søren Bisgaard Poulsen Team Rul Mig I Bacon Og Dyp Mig I Øl 34 00:54:25 (00:55:19)
15 Jimmy Pedersen 43 00:54:52 (00:59:23)
16 Karsten Frandsen Telenor 40 00:55:03 (00:58:15)
17 Teddy Larsen Larsen 42 00:55:50 (00:59:59)
18 Nursultan Sheishekeyev Telenor 21 00:57:54 (00:58:08)
19 Rasmus Horsholt Krogh Telenor 21 00:58:18 (00:58:32)
20 Thomas Jensen Archard Jensen 41 00:59:08 (01:03:03)
21 Anders Dresager Telenor 37 00:59:16 (01:01:21)
22 Anton Nørgaard Madsen Metavej7.dk 11 01:08:28 (01:21:11)
23 Dennis Kornum Team Tvilling 27 01:13:08 (01:13:08)
24 Per Madsen Metavej7.dk 43 01:15:00 (01:21:11)

Kvinder 10km

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Tina Thunbo Team Vestenvind 51 00:39:14 (00:45:00)
2 camilla Lindholm Road Runners 37 00:43:18 (00:44:03)
3 Helene Gottschalk Dahl 36 00:46:12 (00:46:49)
4 Bodil Pilgaard 52 00:47:27 (00:55:07)
5 Nadia Løkke Telenor 35 00:49:38 (00:50:07)
6 Randi Schiønning Carstens Telenor 41 00:53:49 (00:55:58)
7 Ann Sørensen 31 00:54:07 (00:54:11)
8 Helle Birgitte Broberg Telenor 54 00:54:31 (01:04:58)
9 Lisa Jensen Archard Jensen 42 00:56:50 (00:59:31)
10 Lisa Larsen Larsen 43 00:56:51 (00:59:59)
11 Dorte Stagsted 57 01:01:15 (01:15:57)
12 Pia Andersen Aalborg Atletik & Motion 56 01:01:19 (01:15:02)
13 Kate Jensen 56 01:01:54 (01:15:44)
14 Hanne Jørgensen Aalborg Atletik & Motion 52 01:04:36 (01:15:02)
15 Dorthe Møller Søndergaard 47 01:06:21 (01:12:37)
16 Lena Gjerløv Jensen Team Easy one 31 01:09:17 (01:09:22)
17 Sarah Møller Team Tvilling 27 01:13:10 (01:13:10)
18 Nanna Finne Skovrup 27 01:16:39 (01:16:39)

Mænd 5km

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Gustav Ilum Gehlsen 10 00:15:22 (00:18:49)
2 Johannes Würts Aalborg Atletik & Motion 22 00:15:32 (00:15:33)
3 Thomas Christensen Xamax Neuchatel F.C 43 00:16:40 (00:18:03)
4 August Runge Bengtson Aalborg Øst Road Runners 18 00:17:08 (00:17:44)
5 Andreas Johannesen Aalborg Atletik & Motion 9 00:17:31 (00:22:13)
6 Peter Pedersen Aalborg Atletik & Motion 52 00:20:07 (00:23:23)
7 William Dalsgaard Christensen 11 00:23:00 (00:27:17)
8 Søren Kær Telenor 30 00:26:53 (00:26:58)
9 Marius Bendtsen 12 00:28:23 (00:32:44)
10 Michael Kristensen Aalborg Atletik & Motion 47 00:29:55 (00:33:24)
11 Gert Friis Team Friis 57 00:30:17 (00:36:42)
12 Søren Bendtsen 42 00:30:28 (00:32:44)
13 Mallikarjuna Reddy Burujukati Telenor 34 00:30:44 (00:31:14)

Kvinder 5km

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Karin Møller Aalborg Atletik & Motion 64 00:23:18 (00:32:56)
2 Margit Jungersen Aalborg Atletik & Motion 56 00:24:52 (00:31:15)
3 Laura Dalsgaard Christensen 14 00:25:42 (00:27:18)
4 Lissy Lund Aalborg Atletik & Motion 65 00:25:44 (00:36:57)
5 Anja Skou Jacobsen Kærby Running Chicks 41 00:26:47 (00:28:06)
6 Lone Pedersen Aalborg Atletik & Motion 69 00:26:49 (00:41:06)
7 Charlotte uhler hjorth Kærby running chicks 37 00:27:31 (00:28:06)
8 Jane Schmidth Aalborg Atletik & Motion 54 00:28:13 (00:34:30)
9 Christine Sørensen Aalborg Atletik & Motion 38 00:28:15 (00:29:01)
10 Bettina Møller 50 00:29:22 (00:34:04)
11 Belinda Hansen Aalborg Atletik & Motion 49 00:30:09 (00:34:32)
12 Lone Vig Andersen 47 00:30:29 (00:34:04)
13 Lotte Højberg Aalborg Atletik & Motion 46 00:30:34 (00:33:44)
14 Liva Friis Team Friis 9 00:30:57 (00:36:42)
15 Jannie Nielsen Aalborg Atletik & Motion 44 00:35:21 (00:38:08)
16 Inger Skibsted Aalborg Atletik & Motion 46 00:36:28 (00:40:15)