Fusion Sport   Mizuno   Aalborg Fysioterapi   DGI  

Log ind

  1. Husk mig

Resultatliste 2018, alderskorrigeret

Alderskorrigerede tider udligner resultaterne, så de kan sammenlignes på tværs af alder.

Se de "rigtige" resultater

Mænd halvmaraton

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Stig Jensen HjulmandKaptain 49 01:09:39 (01:18:05)
2 Nien Dong Aalborg Øst Road Runners Club 56 01:13:44 (01:27:52)
3 Bartosz Tuszewski Vestbjerg 42 01:16:45 (01:21:15)
4 Rene Sølbeck Sønderholm motionsklub 47 01:17:41 (01:25:39)
5 Jesper Eberhard Nordjyllands Politi 30 01:18:00 (01:18:00)
6 Lars Holm Jensen Aalborg Atletik & Motion 47 01:18:36 (01:26:39)
7 Flemming Pentz Madsen AH Run 54 01:19:37 (01:33:13)
8 Steffen Feldbæk Jensen Tempo3n / Randers Freja Atletik 25 01:20:04 (01:20:04)
9 Rune Rosenkilde Pedersen 35 01:20:29 (01:21:06)
10 Jens Ove Jørgensen Aalborg Atletik & Motion 61 01:20:38 (01:40:38)
11 Rune Strøm Jensen Aalborg Atletik & Motion 39 01:21:57 (01:24:43)
12 Samuel Simon Araya 36 01:24:30 (01:25:33)
13 Kim Aagaard Andersen Øbi fitness 53 01:25:54 (01:39:41)
14 Jens Brandt 34 01:25:59 (01:26:20)
15 Martin Brandi Happy Runners 48 01:26:00 (01:35:37)
16 Lars Brandt Aacrm 40 01:26:24 (01:30:01)
17 Hans J. Christensen Skovløberne Rold 55 01:27:07 (01:42:54)
18 Morten Holt 50 01:27:32 (01:38:59)
19 Henrik Holst Petersen Aalborg Triathlon Klub / Happy Runners / Virtu Business Club 45 01:28:10 (01:35:37)
20 Kim Rasmussen Amok 41 01:28:41 (01:33:08)
21 JØRGEN WINTHER RASMUSSEN ALFA LAVAL / AALBORG MOTION 71 01:29:32 (02:03:28)
22 Henning Fischlein AH Run 51 01:29:54 (01:42:32)
23 Erik Christensen AMOK 64 01:30:03 (01:55:38)
24 Per Bøgebjerg 47 01:30:12 (01:39:27)
25 Jens Lindholm Aalborg Atletik & Motion 39 01:30:31 (01:33:34)
26 Kim Hansen 45 01:30:40 (01:38:19)
27 Nicola Morelli Aalborg Atletik & Motion 56 01:30:43 (01:48:06)
28 Hardy Winter Skive AM Triathlon 52 01:30:53 (01:44:33)
29 Ole Gjørup Aalborg Atletik & Motion 53 01:31:23 (01:46:03)
30 Henrik Lund 57 01:31:25 (01:49:56)
31 Morten Stokholm 43 01:31:42 (01:37:51)
32 Peter Holm Aalborg Atletik & Motion 42 01:31:59 (01:37:22)
33 Thomas Clausen Aalborg Atletik & Motion 35 01:31:59 (01:32:41)
34 Chris Tindbæk Tindbæk-klanen 28 01:32:01 (01:32:01)
35 Morten Allerød Aalborg Atletik & Motion 49 01:33:01 (01:44:17)
36 Niels erik skjøtt 43 01:33:23 (01:39:38)
37 Michael Skjødt Huus TCK 42 01:33:50 (01:39:20)
38 Rasmus Toft Jensen Telenor 36 01:34:17 (01:35:27)
39 Kurt Dahl Jensen 59 01:34:17 (01:55:29)
40 Allan Sørensen Team 9230 46 01:34:26 (01:43:16)
41 Ole Grønkjær Aalborg Atletik & Motion 42 01:34:32 (01:40:04)
42 Anders Mølbæk LKB Run 29 01:34:44 (01:34:44)
43 Klaus Larsen 44 01:34:59 (01:42:11)
44 Peter Frank Telenor 40 01:35:53 (01:39:54)
45 Finn Brink Hymøller HPR 48 01:36:21 (01:47:08)
46 Jacob Dencker 39 01:36:23 (01:39:38)
47 Gert Ziegler Winther Telenor 40 01:37:34 (01:41:39)
48 Jakob Gørlitz Aalborg Atletik & Motion 25 01:37:47 (01:37:47)
49 Villy Pedersen Aalborg Atletik & Motion 57 01:38:12 (01:58:06)
50 Søren Gade Svendsen 51 01:38:26 (01:52:16)
51 Thomas Stampe Rasmussen 37 01:38:56 (01:40:45)
52 Ib Hansen 51 01:39:02 (01:52:57)
53 Gert Thorbøll Christensen AMOK 50 01:39:11 (01:52:10)
54 Kim Andersen LIUF 50 01:39:20 (01:52:20)
55 Peter Ulrich Reinhold Nordensgaard Telenor 31 01:40:12 (01:40:12)
56 Jonas Hvims HPR 17 01:40:24 (01:45:33)
57 Dennis Thomsen Aalborg Atletik & Motion 45 01:41:03 (01:49:35)
58 lars-bloch 57 01:41:57 (02:02:36)
59 Danny Dunker 29 01:42:06 (01:42:06)
60 Lasse Wichmann Happy runners 32 01:42:12 (01:42:14)
61 Niels H. Mariegaard Aalborg Tri 33 01:42:12 (01:42:22)
62 Søren Sørensen Garnmanden fra vejgaard 51 01:42:28 (01:56:52)
63 Martin Sørensen Skovløberne fra Rold 45 01:42:55 (01:51:36)
64 Ronny Kanstrup 56 01:43:39 (02:03:31)
65 Peter Kristensen Sæby Løbeklub 54 01:43:45 (02:01:28)
66 Peter Kvist 49 01:44:04 (01:56:40)
67 Rasmus Køster Happy Runners Klarup 37 01:44:56 (01:46:52)
68 Malte Færgemand 23 01:45:12 (01:45:12)
69 Mikkel Færgemand 26 01:45:13 (01:45:13)
70 Kim Dalsgaard Christensen 47 01:45:31 (01:56:20)
71 Henrik Gaardbo Nielsen 56 01:46:58 (02:07:28)
72 Christopher Strøyer Team Tvilling Nordjylland 31 01:48:03 (01:48:03)
73 Mathias Hvims HP-Byg 19 01:49:25 (01:51:58)
74 Pawel Jerzy Pankiewicz Telenor 33 01:51:03 (01:51:14)
75 Asger Milborg 50 01:51:29 (02:06:04)
76 Heine Grünevald Aalborg Atletik & Motion 52 01:51:36 (02:08:23)
77 Frederik Kristensen HPR 17 01:51:40 (01:57:24)
78 Mikael Skøt AMOK 46 01:52:04 (02:02:33)
79 Paul Shelley 44 01:52:48 (02:01:20)
80 Thomas Nielsen 41 01:54:50 (02:00:35)
81 Lasse Langhorn 40 01:56:17 (02:01:09)
82 Rene kronborg 49 02:00:23 (02:14:58)
83 Søren Drechsler Nielsen 48 02:03:39 (02:17:29)
84 Jimmy Knakkergaard Pedersen 44 02:05:10 (02:14:39)
85 Jens F. Jensen 65 02:08:01 (02:46:00)
86 Jonas schrøder nielsen HPR 17 02:15:50 (02:22:48)
87 Sebastian Bagge Nielsen 17 02:16:24 (02:23:23)
88 Jakob Madsen 34 02:21:15 (02:21:50)
89 Carsten Voss Aalborg Atletik & Motion 48 02:21:37 (02:37:27)
90 Simon Riger Hansen HPR 17 02:21:53 (02:29:09)
91 Martin Damgaard Haun HPR 17 02:21:54 (02:29:10)
92 Søren Vibeholm Klinsmann 43 02:26:19 (02:36:07)
93 Mikkel Djernes Vestergaard HPR 17 02:28:34 (02:36:11)
94 Mohammed el sayed Hpr 13 02:32:19 (02:52:46)
95 Kasper Lynggaard Kristoffersen HPR 17 02:33:24 (02:41:16)
96 Frederik Espersen HPR 17 02:44:14 (02:52:39)
97 Christoffer Samuel HPR 17 02:44:16 (02:52:41)
98 Anders Lyngby HPR 17 02:54:45 (03:03:42)
99 Nikolai Agerbæk Nielsen HPR 17 02:58:10 (03:07:18)

Kvinder halvmaraton

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Anne Marie Simonsen Aalborg Atletik & Motion 54 01:20:56 (01:36:27)
2 Vera Christensen AMOK 62 01:25:02 (01:53:05)
3 Camilla Lindholm Aalborg Atletik & Motion 38 01:30:56 (01:32:56)
4 Janet Nielsen 54 01:32:02 (01:49:41)
5 Eva Grønbæk Hedegaard Skive AM Triathlon 46 01:34:28 (01:42:20)
6 Leah Nielsen Team Tvilling Nordjylland 38 01:34:34 (01:36:39)
7 Mette Glenstrup Team Tvilling Nordjylland 33 01:39:46 (01:40:12)
8 Inge Kofoed 31 01:39:57 (01:40:04)
9 Mette Søgaard Aalborg Atletik & Motion 43 01:43:47 (01:49:30)
10 Pernille cupido 43 01:44:18 (01:50:02)
11 Ninna Dalsgaard Christensen Aalborg Atletik & Motion 41 01:45:18 (01:49:30)
12 Tina Rosenbæk 41 01:47:22 (01:51:39)
13 Helle Hansen 36 01:48:19 (01:49:45)
14 Emma M Andersen Hpr Hjørring 17 01:48:59 (01:52:20)
15 Louise Skøt AMOK 46 01:49:00 (01:58:05)
16 Tina Gerster Nygaard 47 01:51:18 (02:01:48)
17 Lisa Frandsen 43 01:51:50 (01:57:59)
18 Marianne Lisa Schytt 40 01:53:27 (01:57:14)
19 Berit Møller Amok 53 01:53:59 (02:14:06)
20 Clara Guldbæk 22 01:54:30 (01:54:30)
21 Karen Lykke Willumsen 49 01:58:12 (02:12:16)
22 Nanna Jonstrup 21 02:00:40 (02:00:40)
23 Kirsten Overgaard Munk Aars Trim Motion 43 02:01:44 (02:08:26)
24 Karoline Rolle Pedersen Hjørring Private Realskole 17 02:02:50 (02:06:36)
25 Julie Brink 18 02:04:21 (02:06:17)
26 Charlotte Thorsager Kronborg PGU Runners 45 02:05:21 (02:14:31)
27 Marlene K. Jørgensen 44 02:05:27 (02:13:26)
28 Malene Vejby Kristensen Aalborg Øst Road Runners 42 02:06:20 (02:12:17)
29 Line Overholt Nielsen 39 02:09:53 (02:13:26)
30 Mette fuglsang Team Tvilling Nordjylland 32 02:11:10 (02:11:29)
31 Sarah Møller Team Tvilling Nordjylland 20 02:11:23 (02:11:28)
32 MajBritt Wehnert 27 02:20:34 (02:20:34)
33 Julie Karlsfort HPR 17 02:26:29 (02:30:59)
34 Frida Pilgaard Haun HPR 18 02:28:41 (02:30:59)
35 Karoline Bøje Larsen HPR 17 02:50:29 (02:55:43)
36 Natacha Melby Willumsen HPR 17 02:50:30 (02:55:44)

Mænd 10km

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Jeppe Garde Aalborg Atletik & Motion 53 00:30:26 (00:35:40)
2 Thomas Møller Søndergaard 45 00:32:34 (00:35:48)
3 Kurt Jepsen Aalborg Atletik & Motion 73 00:39:46 (00:56:34)
4 Per Hald Pedersen 56 00:40:32 (00:48:42)
5 Torben Kusk Aalborg Atletik & Motion 53 00:40:59 (00:48:02)
6 Ejnar Jensen Skovløberne Rold 54 00:42:09 (00:49:48)
7 Emil Møller Myrup Telenor 22 00:42:49 (00:42:51)
8 Morten Hintz 49 00:43:27 (00:49:18)
9 Djon Munk Aars Trim Motion 50 00:43:58 (00:50:16)
10 Anders Mogensen 33 00:44:23 (00:44:54)
11 Henrik Hovgaard Kristensen 38 00:45:42 (00:47:39)
12 Per Asbjørn Jensen 42 00:46:33 (00:50:00)
13 Marek Klemczak Telenor 37 00:48:19 (00:50:01)
14 Huan C. Nguyen Huan Family 43 00:51:31 (00:55:46)
15 Mark Dige Høgh 31 00:51:51 (00:52:07)
16 Alex Klagenberg Berthelsen 11 00:52:52 (01:02:41)
17 Thomas Klagenberg 43 00:57:55 (01:02:41)
18 Søren Bisgaard Poulsen Team Rul Mig I Bacon Og Dyp Mig I Øl 35 00:58:38 (00:59:55)
19 Mallikarjuna Reddy Burujukati Telenor 35 01:08:55 (01:10:25)
20 David Møller Bevæg dig for livet RUNNERS 38 01:11:47 (01:14:51)

Kvinder 10km

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Judith Jensen Aalborg atletik og motion 43 00:44:15 (00:46:42)
2 Lene Schønning Aalborg Atletik & Motion 51 00:45:01 (00:51:38)
3 Benta Fuglsang Brønderslev Løbeklub 63 00:45:09 (01:00:56)
4 Matilde Bisgaard AKIF 23 00:48:29 (00:48:29)
5 Dorthe Dorff Hansen Telenor 32 00:53:51 (00:53:59)
6 Tina Thunbo Aalborg Atletik & Motion 52 00:55:18 (01:04:14)
7 Randi Schiønning Carstens Telenor 42 00:55:31 (00:58:08)
8 Annette Nørregaard 37 00:56:16 (00:57:15)
9 Liselotte Kristensen Aalborg Atletik & Motion 59 00:58:47 (01:14:56)
10 Luise Larsen 43 01:00:08 (01:03:27)
11 Katrine Lyng 44 01:00:26 (01:04:17)
12 Henriette Tryk Aalborg Atletik & Motion 42 01:02:18 (01:05:14)
13 Dorthe Møller Søndergaard 48 01:04:16 (01:11:06)

Mænd 5km

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Gustav Ilum Gehlsen 11 00:15:10 (00:18:00)
2 Thomas Christensen Xamax Neuchatel F.C 44 00:16:05 (00:17:33)
3 Johannes Würtz LØBEREN/AAM 23 00:16:33 (00:16:33)
4 Paul Pedersen Aalborg Atletik & Motion 78 00:21:44 (00:33:50)
5 Ole Kjærgaard Aalborg Atletik & Motion 70 00:26:55 (00:36:47)
6 Steen Kristoffersen 52 00:26:59 (00:31:22)
7 Michael Kristensen Aalborg Atletik & Motion 48 00:28:37 (00:32:13)
8 Søren Kær Telenor 31 00:31:06 (00:31:16)
9 Søren Pedersen Aalborg Atletik & Motion 50 00:31:17 (00:35:46)

Kvinder 5km

Nr. Navn Evt. klub Alder Korrigeret tid
(rigtig tid)
1 Helle O, Pedersen Aalborg Atletik & Motion 50 00:19:29 (00:22:36)
2 Susanne Kjærgaard Aalborg Atletik & Motion 43 00:22:06 (00:23:36)
3 Bente Lapirtis Jensen Farsø Tri & Trim 55 00:22:34 (00:27:58)
4 Alberte Johnsen Aalborg Atletik & Motion 11 00:24:31 (00:27:35)
5 Jane Schmidth Aalborg Atletik & Motion 55 00:26:52 (00:33:18)
6 Pia Dam Aalborg Atletik & Motion 55 00:26:53 (00:33:19)
7 Annette Rix Blankensteiner Aalborg Atletik & Motion 44 00:27:20 (00:29:29)
8 Annelise Pedersen Aalborg Atletik & Motion 74 00:27:53 (00:46:40)
9 Hanna Jørgensen Aalborg Atletik & Motion 53 00:29:58 (00:36:09)
10 Belinda Hansen Aalborg Atletik & Motion 50 00:31:09 (00:36:08)
11 Lan M. Tran Huan Family 42 00:32:25 (00:34:18)
12 Mette Frank Telenor 44 00:32:47 (00:35:22)
13 Huong L. Nguyen Huan Family 17 00:33:09 (00:33:52)